A mostani bejegyzés abból a szempontból eltér a korábbiaktól, hogy ezúttal nem kettesben indultunk neki a világ valamely szegletének, hanem egy napfényes októbervégi napon a családi látogatást tettük egy röpke környékbeli kiruccanással kiadósabbá. Ami miatt mégis érdemesnek tűnik néhány képpel és szóval megemlékezni a dologról, az az, hogy a közelsége ellenére is viszonylag kevéssé köztudatban lévő helyről van szó.

Ha Debrecenből a Füredi úton indulunk a Hortobágy felé autóval, akkor a „Route 33”-n előbb elhaladunk Kismacs, majd a Látóképi csárda mellett (itt nem fordulunk le a híres és nyaranta különösen kellemes Macsi-balcsi, azaz a Látóképi Tófürdő felé), s az út bal oldalán rövidesen látható lesz egy fákkal sűrűn benőttnek látszó dombszerű képződmény. Ez lesz aktuális úticélunk: a nagyhegyesi Kráter-tó.

A nem sokkal több, mint félszáz esztendős tó keletkezéstörténete talán kevésbé romantikus és tragikus, mint az erdélyi Szent Anna-tóé, bár nem kis szerencsétlenség áll ennek hátterében sem, ráadásul ezúttal szó sincs legendáról. 1961-ben a térségben fúrásos gázkitermelés folyt, és a szóban forgó helyen túlságosan vékony volt az iszapréteg a gáz fölött, aminek következtében olyan nagy gáznyomás alakult ki, hogy rövid időn belül gázkitörés jött létre. Az iszappal történő feltöltés nem volt sikeres, a repedést gázrobbanás követte, előbb egy 8-10 méter magas iszap-, majd lángfüggöny keletkezésével. Korabeli szemtanúk szerint a tűz a környékbeli településeken is jól látszott, a gyerekek tátott szájjal

A

A Nagyhegyestől a tóig vezető aszfaltút meglehetősen kátyús, érdemes lassan vezetni és ezeket óvatosan kikerülni – jobbra és balra egyébként meglepően sok helyen láttuk nyomait gázkitermelésnek, olyan gépekkel, amilyenből a tó mellett kiállítva is láttunk egyet. A krátert (valóban) barátságos, alacsony fakerítés keríti körbe (talán a vadak miatt), s a hely maga szintén otthonos hangulatú, kellemes légkörű – a még erejét meg-megmutató őszi napban különösen annak tűnt. Miután a bejáratot elálló munkagép arrébbgördült,

A tó mellett most is két-három horgász tanyázott, hogy milyen eredménnyel, azt nehéz volna megmondani, nem zavartuk őket – bár amikor találtunk néhány ízletes vargányát (amelyek aztán a szatyorba kerültek), egyikükkel az öcsém szóba elegyedett, de az öreg szerint nem szoktak errefelé gombászni. A víz körbejárása közben többféle gombára is bukkantunk, de óvatosságból nem kísérleteztünk velük. A kellemes sétát a sáncra felkapaszkodva folytattuk, ellenkező irányból kerülve meg a tavat. Közben a lombok között a kisebb-nagyobb csapatokban vonuló darvakat figyeltük – ha nem is mindig vettük észre őket, a hangjuk mindvégig jól hallható volt. A felső sáncon több magaslesbe is

Visszafelé nem hajtottunk át egyenesen Nagyhegyesen, hanem előbb megnéztük a faluközpont érdekesebb részét, s ebben az irányban lementünk a Keleti-főcsatorna partjára (a tároló többek között Debrecen ívóvízkészletéhez is nagy mértékben hozzájárul), amely mentén, a hétvégi házak során vissza tudtunk kerülni a 33-as útra. A „Keleti” is népszerű víkendező hely, a fiatalok körében is, akik rendszeresen járnak „bulizni” ide, valamiképpen szert téve egy vízparti házra. Több szép és ízléses nyaralót láttunk egyébként, amelyek elől a nádas-sásos növényzeten keresztül kis mólók vezettek a csatornapartra. Az egyiken le is sétáltunk a vízhez, s élveztük picit a csöndet, melyet csak a darumadár messzire szálló krúgatása tört meg időről időre.
Mindezek után mi hazatértünk Debrecenbe (a Látóképi csárdában szerettünk volna még elkölteni egy kései ebédet, de teltház volt, a Keleti-főcsatorna hídja melletti Kadarcsi csárda pedig csak kiállítóhelyként üzemel), de aki nem siet nagyon, érdemes a kirándulást egybekötni egy hortobágyi körülnézéssel. Tavaly ősszel, szintén a darubehúzás idején arra jártunk, s remek volt sétálni egyet a kilenclyukú híd körül a Hortobágy zsombékos partján, de még inkább meglátogatni a barátságos pusztai állatparkot.
Update: Egy informátorunk szerint a tóhoz "nagyon jól ki lehet biciklizni a Kishegyesi úton át Ondód fele (végig egyenesen). Ondód után földút van, de ha nincs éppen nagy eső, akkor egész jól járható." Köszönet a kiegészítésért!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal